21 kwietnia 2018

Portfolio

Poniżej znajdują się opisy wykonanych przeze mnie projektów. Zarówno komercyjnych jak i niekomercyjnych. W każdym opisie postarałem się zawrzeć początkowe założenia i to jak mają się one do końcowego produktu. W opisie znajdują się również użyte technologie (języki programowanie, bazy danych itp.) oraz plany co do dalszego rozwoju danego projektu, lub podsumowanie co można było zrobić inaczej (lepiej).

KOFEINATOR

Aplikacja służy do monitorowania ilości spożywanej kofeiny. Dla każdego napoju zdefiniowana jest ilość kofeiny na 100 ml oraz jego standardowa wielkość. Użytkownik wybiera rodzaj napoju oraz może zmodyfikować jego wielkość. Wtedy wyświetla się ilość kofeiny obecnej w tym napoju. Po kliknięciu w przycisk DODAJ, wynik zapisywany jest w bazie danych, a aplikacja wyświetla ciekawostkę związaną z szeroko pojętym tematem spożywania kofeiny. Dodane wyniki użytkownik może przeglądać oraz usuwać na ekranie Historia. Natomiast na ekranie Statystyki dostępny jest wykres kolumnowy prezentujący ilość spożywanej kofeiny w danym miesiącu z podziałem na dni.

Technikalia:
Jest to moja pierwsza opublikowana aplikacja napisana w większości w języku Kotlin. Do przechowywania danych dodawanych przez użytkownika używam SQLite DB, z którą komunikuję przy użyciu Room. Natomiast do tworzenia wykresów używam biblioteki MPAndroid Chart.

Plany na przyszłość:
Przede wszystkim zamierzam przetłumaczyć aplikację na popularne języki obce. Chcę również rozbudować bazę napojów i ciekawostek. Planuję dodać sekcję Informacje/Kontakt, by umożliwić użytkownikom zgłaszanie uwag i propozycji co do kierunków rozwoju aplikacji.

Pobierz z Google Play
Kofeinator
Kofeinator

Poldopedia

Poldopedia jest to aplikacja mająca dostarczać wiedzy o samochodzie użytkownikom marki FSO Polonez. Apka zawiera dekoder kodu VIN, który poinformuje m. in. o rodzaju silnika i skrzyni biegów zamontowanych oryginalnie w danym egzemplarzu. Znajdujący się w aplikacji dekoder koloru poinformuje o oryginalnym kolorze danego egzemplarza oraz przekaże krótką ciekawostkę na temat tego koloru nadwozia.

Plany na przyszłość: 
Brak. Aplikacja została wykonana na zamówienie i ew. kwestie rozbudowy są po stronie zamawiającego. Jednak gdybym miał coś poprawić w aplikacji, to z pewnością dodałbym intuicyjny formularz do zgłaszania uwag i błędów znalezionych w treściach znajdujących się w aplikacji.

Pobierz z Google Play
Poldopedia

Śpiewnik harcerski

Jest to aplikacja, której podstawowym celem było udostępnienie śpiewnika z najpopularniejszymi harcerskimi utworami, dostępnego w każdych warunkach. Można w niej wyszukiwać utwory wg:
- tytułu,
- fragmentu tekstu,
- autora.
Oprócz utwór można wybrać z listy ulubionych lub ostatnio wyszukiwanych. Można również skorzystać trybu chybił trafił, który losuje dowolny utwór ze wszystkich dostępnych.
Wybrany utwór wyświetlany jest wraz z akordami. Część ekranu jaką zajmują akordy można regulować. 
Treść utworu można łatwo skopiować (krótkim tapnięciem), udostępnić lub dodać do ulubionych.
Aplikacja posiada również tryb nocny, który umożliwia wyświetlania utworu na ciemnym tle. 
Jeśli użytkownik uważa, że w aplikacji brakuje jakiegoś utworu, może skorzystać z opcji zaproponuj piosenkę i wypełnić formularz - podając, tytuł, tekst i autora utworu. 
Aplikacja została pobrana już ponad 25 tys. razy.

Technikalia:
Utwory trzymane są w bazie danych SQLite, która jest kopiowana do aplikacji w momencie instalacji. W oddzielnej bazie danych przechowuję ostatnio wyszukiwane i ulubione utwory.

Plany na przyszłość:
Ponieważ z ponad 100 maili, które przyszło na moją skrzynkę, z uwagami dotyczącymi śpiewnika, zdecydowana większość dotyczyła dodania nowych utworów lub akordów, to postanowiłem umożliwić tworzenie własnych śpiewników. Będzie można to robić przez aplikację oraz przez stronę internetową. Użytkownicy, którym autor udostępni dane śpiewnika będą mogli go pobrać i korzystać z niego off-line, tak jak z domyślnego śpiewnika. Inne zmiany zasugerowane przez użytkowników, które planuję wprowadzić w aplikacji to przeniesienie akordów, tak by były równolegle do tekstu utworu, dodanie stroika oraz dodanie wyszukiwania utworu bezpośrednio z ekranu z tekstem.

Pobierz z Google Play
Śpiewnik harcerski
Śpiewnik harcerski

Syngenta - aplikacja wsparcia sprzedaży

Aplikacja została stworzona dla firmy Syngenta na XXI Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH. Była obsługiwana przez hostessy i służyła do zbierania danych klientów oraz rodzaju ich działalności rolniczej. Następnie na podstawie tych danych oferowała im konkretne produkty i zbierała zamówienia. 

Technikalia:
Aplikacja miała postawione następujące wymagania: musiała być prosta i intuicyjna, tak by zbieranie danych przebiegało sprawnie i bez dłuższych przerw oraz musiała działać na urządzeniach o bardzo słabych parametrach. Tablety, na których aplikacja miała działać nie miały również modemu 3G, oraz były małe szanse na stały dostęp do sieci WiFi. Stąd decyzja, by dane gromadzić na urządzeniu i zgrać je po zakończeniu targów. Dane zebrane od klienta były zapisywane do pliku tekstowego w formacie ułatwiającym ich późniejszy import, a następnie ten plik był pakowany (.rar) i zabezpieczany hasłem.

Syngenta
Syngenta

Warszawski eNumerek

Aplikacja służąca do informowania o stanie kolejek w Warszawskich urzędach:
- Urząd Stanu Cywilnego Andersa
- Urząd Stanu Cywilnego Falęcka
- Urząd Dzielnicy Białołęka
- Urząd Dzielnicy Bielany
- Urząd Dzielnicy Ochota
- Urząd Dzielnicy Wola
- Urząd Dzielnicy Żoliborz
Po wybraniu urzędu należy wybrać jaka kolejka nas interesuje i w aplikacji wyświetlany jest:
- aktualny numerek,
- rozmiar kolejki,
- liczba czynnych stanowisk,
- średni czas obsługi.
Dane w aplikacji dostarczone zostały przez: Miasto Stołeczne Warszawa i były dostępne pod adresem: 
https://api.um.warszawa.pl/ 

Aplikacja została wycofana ze sklepu z powodu błędów w dostarczanych danych. 

Warszawski eNumerek
Warszawski eNumerek

ToDo Today

Aplikacja służąca do poprawienia swojej organizacji dnia. Umożliwia dodawanie zadań z podziałem na codzienne, cotygodniowe lub na konkretny dzień. Do każdego z nich można dodać krótki opis oraz ustawić powiadomienie, które odpowiednio wcześniej nam o nim przypomni.
Każdego dnia generowana jest lista z zadaniami na ten dzień. Po stworzeniu listy, możemy również dodać w aplikacji zadanie tylko na dany dzień. O czasie pozostałym do danego zadania informuje nas nie tylko godzina, ale również kolor tła. Zadania na które mamy jeszcze dużo czasu oznaczane są ciemnym zielonym, te które zaraz nastąpią czerwonym, a zadania oznaczone jako wykonane niebieskim. 
W ustawieniach można w każdej chwili wyłączyć wszystkie powiadomienia lub ustawić ich właściwości, takie jak dźwięk i wibracje.

Pobierz z Google Play
ToDo Today
ToDo Today

Historykon

To moja pierwsza opublikowana aplikacja na androida. Zawiera bazę najważniejszych wydarzeń z historii Polski począwszy od 966 roku. Umożliwia wyszukiwanie tych wydarzeń na 4 sposoby, po:
- dacie (można ustawić margines błędu),
- nazwie,
- miejscu,
- osobie.
Każde wydarzenie oprócz wymienionych wyżej informacji zawiera również zwięzły opis, przedstawiający najważniejsze informacje o danym epizodzie.
Dodatkowo w aplikacji dostępna jest lista ostatnio wyszukiwanych zdarzeń.

Technikalia:
Informacje o wydarzeniach trzymane są w uzupełnionej przeze mnie bazie danych SQLite, która jest kopiowana do aplikacji w momencie instalacji.

Plany na przyszłość:
Aplikacja w sklepie play uzbierała ponad 30 tys. pobrań, ale od ponad 2 lat nie jest już aktualizowana i poprawiana. 

Pobierz z Google Play
Historykon
Historykon