7 maja 2018

O mnie

Programować zacząłem jeszcze w gimnazjum – zaczynałem od języka C i książki, którą napisał Stephen Prat – Szkoła Programowania Język C.  Szybko zacząłem również programować na Androida – pierwsze kroki stawiając z Hello Android  oraz Android. Programowanie aplikacji na urządzenia przenośne. Obie książki są już zdecydowanie nieaktualne, ale na początku mojej przygody z Androidem pomogły uzyskać podstawową wiedzę na temat programowania na tę platformę. Później potrzebną wiedzę czerpałem głównie z forum.android.com.pl, oficjalnej dokumentacji, tutoriali z vogella.com oraz oczywiście ze stackoverflow.com. To wszystko doprowadziło do opublikowania mojej pierwszej aplikacji – Historykon.

W trakcie studiów na Politechnice Warszawskiej (które wciąż trwają) poszerzyłem swoją wiedzę z baz danych, zdobyłem doświadczenie w tworzeniu dokumentacji, spróbowałem programowania w asemblerze oraz nauczyłem się pisania testów jednostkowych i zyskałem wiele wskazówek dotyczących pisania czytelnego i łatwego w edycji kodu.

Książka, która mocno wpłynęła na moje podejście do programowania to Software Craftsman. Profesjonalizm, czysty kod i techniczna perfekcja. Po jej przeczytaniu jeszcze bardziej zrozumiałem jak ważne jest pisanie dobrego jakościowo kodu. W nauce tego pomogły mi również dwie inne pozycje: Czysty kod. Podręcznik dobrego programistyZwinne wytwarzanie oprogramowania. Najlepsze zasady, wzorce i praktyki.

Oprócz tworzenia aplikacji na Androida zajmowałem się również tworzeniem stron internetowych, głównie opartych na WordPressie. Tworzyłem aplikacje webowe w Angularze, programowałem w C, C++, Java, Kotlin, PHP. Wiem jak działa CSS, XML, SQL. Korzystałam z IDE takich jak Visual Studio, Intellij IDEA, Eclipse, Android Studio. Opanowałem podstawy Unity i C#. Używam GIT i Bitbucket. Opanowałem na średnim poziomie 3ds Max i GIMPa. Mam doświadczenie w pracy na systemach windows, mac i linux. Posiadam certyfikat B2 z angielskiego, a ponadto uczyłem się również hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego.